Klijuoto tašo namai

Šimtmečius statę namus iš natūralių rąstų žmonės ne tik džiaugėsi naudingomis natūralių rąstų savybėmis, bet ir suko galvą kaip išvengti natūralaus rąstų trūkinėjimo, sėdimo ar sukinėjimosi. Maždaug prieš 50 metų pasaulyje pradėta vystyti klijuoto tašo rąstų technologija mūsų dienomis leidžia sumažinti rąstinio namo sėdimą apie 10 kartų. Tuo pačiu išlaikomi rasto gabaritai, medžio tekstūra, kvapas ir kitos savybės.

Rąstas supjaustomas ir vėl suklijuojamas

Iš esmės klijuoto tašo rąstinių namų gamyba nedaug skiriasi nuo frezuotų rąstinių namų gamybos. Skirtingas tik rąstų, iš kurių renčiami sienojai, paruošimas. Rąstai supjaustomi išilgai į tašus, kurie gerai išdžiovinami džiovyklose. Tuomet tašai rūšiuojami, obliuojami, tepami specialiais vandeniui atspariais klijais ir hidrauliniais presais stipriai tarpusavy suspaudžiami. Išimtas iš preso reikiamo dydžio medžio masyvas dar kurį laiką brandinamas kambario temperatūroje. Klijuojant medieną gamintojai eina dviem skirtingais keliais: vieni klijuoja iš didesnių ir mažesnių medienos gabaliukų (daro tarsi parketo rašto rąstą), kiti stengiasi atrinkti geriausias lentas, sienojuose netgi vengiama jas jungti įdygiais. Antru variantu, kad rąstas yra klijuotas, galima atpažinti tik žiūrint į jį iš viršaus arba iš galo. Pirmasis variantas pigesnis, nes gamyboje galima naudoti įvairias atliekas, bet antrasis pasižymi didesniu atsparumu ir savo išvaizda labiau primena natūralų rąstą. Taip gaunamas ruošinys, kuris toliau formuojamas obliavimo staklėmis. Toliau paruošti tašai apdirbami frezavimo staklėmis. Išilginė išdroža daroma su suleidimais, kurių formą pasirenka kiekvienas gamintojas. Kertės taip pat galimos įvairios, jos irgi padaromos frezavimo staklėmis. Gamykloje išgręžiamos ir skylės sienose,

kuriomis bus išvedžiota elektros instaliacija. Gamybos procesas visiškai automatizuotas, todėl klijuoto tašo rąstinių namų atskiros detalės pasižymi dideliu tikslumu. Surenkant namą statybvietėje tarpusavyje rąstai papildomai sutvirtinami mediniais kaiščiais.

Klijuoto tašo rąstinių namų savybės ir privalumai

Stabilumas. Klijuoto tašo rąstas iš esmės yra tas pats rąstas, tik jo šerdis yra perpjauta. Tokiu būdu panaikinami natūraliame rąste esantys įtempimai. Be to, tašais supjaustytą medieną galima geriau išdžiovinti nei masyvų medžio rąstą. Klijuoto tašo rąste lieka tik 10–15 proc. drėgmės, o sausas medis yra nepalanki terpė veistis grybeliams.

Griežtos formos. Klijuoto tašo rąstiniai namai pasižymi griežtomis taisyklingomis formomis. Daugeliu atvejų jos labiau tinka didmiesčių priemiesčiuose, kur vyrauja šiuolaikiniai mūriniai namai.

Šiltumas. Priklausomai nuo to, kas statoma – sodo namelis ar gyvenamasis namas, klijuoto tašo rąstinio namo sieną galima suklijuoti įvairaus storio. Dažniausiai Lietuvoje gyvenamiesiems namams naudojami 200 mm storio klijuoto tašo rąstai. Daugelis gamintojų iš savo klientų patiria, kad tokio storio sienos visiškai užtenka. Pavyzdžiui, įrengus gerą šildymo sistemą, įdėjus sandarius langus ir gerai apšiltinus stogą, klijuoto tašo rąstinio namo šildymo kaina šaltu žiemos mėnesiu siekė apie 2 Lt už kv. m. Didesnis šilumos efektas gaunamas ir todėl, kad klijuoto tašo sienose neatsiranda jokių plyšių, kurie gali sumažinti sienos šiluminę varžą. Kitas variantas – statyti namą iš plonesnių (9,5 arba 12 cm) klijuoto tašo rąstų (taip sutaupoma sienojams) ir juos šiltinti. Pagal statybos fiziką geriau šiltinti iš lauko, bet tuomet prarandama dalis namo grožio. Galima šiltinti ir iš vidaus. Pavyzdžiui, interjerą apsiuvus plačiomis dailylentėmis ne specialistas sunkiai atskirs jį nuo rąstų sienos. Svarbu nepamiršti šiltinamąjį karkasą prie sienojų tvirtinti slankiojančia sistema.

Greita statyba. Didelis (apie 180 kv. m) rąstinis namas gamykloje padaromas per 3 savaites, dar 3 savaičių prireiks atvežtą namą surinkti ant pamatų. Apdailos darbus galima pradėti iš karto, kadangi dėl itin gerai išdžiovintų rąstų namas sėda tik keletą centimetrų.

Kaina. Sienos kvadrato kaina yra 20–30 proc. didesnė nei kitų tipų rąstinių namų. Todėl klijuoto tašo rąstiniai namai Lietuvoje dažniau statomi gyventi nuolat (kaip pagrindinis būstas) nei poilsiui.

Didesnė projektavimo laisvė. Standartinis natūralaus rąsto ilgis – 6 m. Į tai tenka atsižvelgti projektuojant. Tuo tarpu, klijuojant medieną išilginėms sienoms galima pagaminti ženkliai ilgesnius rąstus. Naudojant šią technologiją galima statyti sudėtingesnės architektūros namus. Be to, klijuotos medienos atsparumas lenkimui iki 50 proc. didesnis nei natūralios.

Priežiūra. Kaip ir kitokių tipų rąstinius namus, klijuoto tašo rąstinį namą reikėtų perdažyti maždaug kas 5–8-erius metus.

 

Daugiau strapsnių apie rąstinius namus