Skydiniai namai

Skydinio tipo namų gamyba Europoje pradėjo vystytis prieš 50 metų. Būtent tokiuose namuose gyvena dauguma Vokietijos, Norvegijos, Suomijos ir kitų šalių gyventojų. Per paskutinius dešimtmečius šių namų gamybos technologija stipriai pasikeitė į gerąją pusę, dėl naudojamų įrengimų bei naujų statybinių medžiagų. Šiuolaikiniai skydiniai namai ne tik niekuo nenusileidžia rastiniams bei plytiniams namams, bet ir lenkia juos.

Konstrukcijos pagrindas – medinis karkasas

Namo konstrukcija susideda iš daugiasluoksnių plokščių, kurios pagrindą sudaro medinis karkasas iš laukinės ir vidinės pusių apkaltas OSB (orientuotų skiedrų) plokšte. Skydo vidinė dalis yra užpildoma akmens arba stiklo vata, kas leidžia pasiekti reikiama šiluminę varžą.

Tokia konstrukcija garantuoja stabilias šiluminės varžos charakteristikas, bet kokiu metų laiku. Skydinių namų šildymui reikia mažiau laiko ir energijos, nei  sunaudojama plytiniuose ir rastiniuose namuose, be to jis daug ilgiau išlaiko šiluma namo viduje, o tai leidžia žymiai sumažinti šildymo išlaidas. Namo gamybai naudojamos šiuolaikinės ekologiškos medžiagos ir natūrali, džiovinta mediena. Geras ekologinis balansas suteikia malonų gyvenimui klimatą.

Aukšta namo vidinių paviršių kokybė leidžia sumažinti išlaidas apdailos darbams, kurie dažniausiai yra labai brangūs. Statybų savikaina sumažėja ir dėl palengvintų pamatų (šio tipo namams naudojami gręžtiniai pamatai) bei trumpo statybos ciklo (namas su pilna apdaila pastatomas per 3 – 4 mėnesius). Kadangi gamykloje gaminamo namo išbaigtumas yra 80%, tai jį statybvietėje galima sumontuoti per keletą dienų. Apdailos darbus galima pradėti iškarto po namo surinkimo. Fiksuotas statybos ciklas leidžia tiksliai numatyti darbų baigimo datą bei tikslią namo sąmatą, kuri nekinta darbų eigoje, kas dažnai pasitaiko statant įprastu būdu. Fasado apdaila yra neribojama, galima pasirinkti kaip medines dailylentes taip ir tinką, mūrą ar klijuojamas klinkerio plyteles.

Kilo iš karkasinių namų

Mediniai skydiniai namai kilo iš karkasinių namų. Ši pažangi statybos technologija įsitvirtino dėl paprasto ir greito statybos būdo bei ekologiškumo. Patobulėjus statybos technologijai, visi  skydinių namų elementai gali būti projektuojami specialia kompiuterine programa, kuri užtikrina gerą ir tikslų montavimą. Kiekvienas elementas ceche praeina kontrolę. Kadangi sienos gaminamos horizontalioje padėtyje ir spaudžiamos presais, namas eksploatacijos metu nesideformuoja.

Skydinio namo pamatų konstrukcijų sudėtingumas priklauso nuo pastato paskirties. Jei nedaromas rūsys arba yra aukšti gruntiniai vandenys, tai puikiai tinka gręžtiniai poliniai pamatai. Pogrindžiuose pagal projektą išvedžiojamos įvadinės inžinerinės komunikacijos.

Skydinio namo stogas

Skydiniai namai dažniausiai būna vieno ar dviejų aukštų su šlaitiniu stogu. Taip pat galima pagaminti gyvenamųjų namų antstatus ir stogo konstrukcijas atskirai, sodo namelius, prekybos kioskus ir kitos paskirties statinius.

Pagrindiniai skydinio namo elementai yra skydai ir rėminės konstrukcijos. Medinio skydinio namo konstrukcijos: išorės ir vidaus sienos, perdanga, stogas, surenkami iš skydų iki pasirinktos dangos. Gamykloje medinio karkaso pagrindu pagaminami sienų ir perdangų skydai. Kadangi skydinės sienos, denginiai ir perdangos gaminamos uždarose patalpose, todėl nepriklauso nuo oro sąlygų. Taip pasiekiama aukšta kokybė, nes yra didesnės galimybės naudoti specialią įrangą, kontroliuoti gamybos ir gaminių laikymo sąlygas. Namo inžinerinė įranga ir apdaila gali būti atliekama gamykloje arba statybos aikštelėje.

Sienų apdaila

Pagamintas sienų komplektas transportuojamas į statybos aikštelę. Montavimas vyksta autokranu tiesiog iš autotransporto, todėl nereikalingos laikinos patalpos ir sandėliai statybvietėse. Surenkamas komplektas ant pamatų vidutiniškai per 2-5 dienas. Montuojant naudojamos šiuolaikinės sandarinimo - hermetizavimo medžiagos, cinkuotos tvirtinimo detalės ir ankeriai (prie pamatų). Stogo konstrukciniai elementai gali būti tiekiami dalimis arba surinktais skydais.

Skydo išorinių sieninių panelių apdaila yra atliekama įvairiomis technologijomis: įvairių profilių dailylentėmis, cementinėmis, drožlių plokštėmis, taip pat sienas galima apmūryti arba tinkuoti. Taip pat namo sienos gali būti paruošiamos gamykloje su išorės apdaila. Namų fasadų apdailai dažniausiai naudojama eglės ir maumedžio mediena. Vidaus apdaila, priklausomai nuo kliento poreikių, gali būti atliekama arba ne. Namo gamyba trunka 2-4 savaites, o montavimo trukmė statybvietėje gali trukti nuo 2-5 dienų iki 4-6 savaičių, priklausomai nuo namo įrengimo lygio, naudojamos stogų dengimo technologijos ir t.t.

Europos šalyse jau gana seniai yra susiformavęs teigiamas požiūris į medinius karkasinius ir skydinius namus, jų paklausa yra didelė ir stabili. Taip yra dėl to, kad geros kokybės surenkami skydiniai namai techniniais parametrais nenusileidžia plytiniams ar iš blokelių statytiems namams, o jų statybos trukmė trumpesnė ir  kaina žemesnė.

 

Daugiau straipsnių apie medinius namus